Usuwanie szwów w domu: Gdańsk, Gdynia, Sopot
– prosto, szybko i bezboleśnie
Zaszycie uszkodzeń skóry nićmi chirurgicznymi służy niedoprowadzeniu do wtórnego otwarcia ran przed zakończeniem procesu zrastania się tkanki. Ostateczny termin zdjęcia szwów ustala lekarz, jednak sam zabieg może zostać przeprowadzony przez odpowiednio wykwalifikowaną pielęgniarkę.
Własnoręczne usunięcie szwów grozi natomiast uszkodzeniem skóry, a w następstwie potencjalnym zakażeniem. Przedwczesne zdjęcie nici chirurgicznych skutkuje otworzeniem rany, z kolei zbyt późne – może powodować stan zapalny lub wrośnięcie szwów.
W przypadku, jeśli jesteś osobą, dla której bezpieczeństwo, oszczędność czasu i redukcja stresu to kwestie priorytetowe, skorzystaj z najwyższej jakości usługi zdejmowania szwów w warunkach domowych, oferowanej przez doświadczony zespół specjalistów.
W jaki sposób zakłada i usuwa się szwy?
Zasadniczy podział nici chirurgicznych obejmuje szwy wchłanialne i niewchłanialne, a ich zastosowanie oraz grubość determinuje rodzaj operowanej tkanki. Szwy powstają przy użyciu włókien naturalnych, takich jak catgut, jedwab czy len, jak również przy pomocy materiałów syntetycznych, na przykład metalu, poliestru, polipropylenu, poliglikolidu i poliamidu.
Oprócz tego wyróżniamy wiele odmiennych technik szycia ran.
Należą do nich:
- Szew śródskórny
- Szew ciągły
- Szew ciągły przekładany
- Szew ciągły poziomy materacowy
- Szew pionowy materacowy
- Szew poziomy materacowy
- Szew pojedynczy węzełkowy
Szew mechaniczny jest z kolei praktyką lekarską polegającą na półautomatycznym zespoleniu tkanek za pomocą specjalnych zszywek, przywodzących na myśl wkłady do zszywaczy biurowych.
Zdjęcie szwów to prosty, szybki i bezbolesny zabieg, niewymagający znieczulenia pod warunkiem, że rany pacjenta wygoiły się prawidłowo. Podczas usuwania nici chirurgicznych przez lekarza lub przeszkoloną pielęgniarkę można odczuwać lekkie pieczenie (zważywszy na preparaty odkażające) oraz doznawać poczucia ciągnięcia powodowanego podważaniem szwów.
Metody stosowania szwów podczas leczenia ran
Szew pierwotny, odroczone zszycie i szew wtórny rany to trzy odrębne metody wykorzystywania szwów w trakcie procesu gojenia uszkodzonej skóry ciała pacjenta.
- Szew pierwotny rany stosowany jest w przypadku ran ciętych, nieskażonych, o równych brzegach i ma na celu skrócenie czasu gojenia oraz zmniejszenie formatu blizny
- Odroczenie szycia rany to z kolei technika wybierana w razie braku przekonania o jałowości uszkodzenia lub jego prawidłowym ukrwieniu. Po zdezynfekowaniu rany pozostawia się ją otwartą na czas od jednego do trzech dni, a następnie dokonuje się oceny jej gojenia
- Po metodę szwu wtórnego rany sięga się natomiast po wtórnym wycięciu rany odroczonej bądź wcześniej zakażonej po uprzednim wyciszeniu zakażeni
Liczne zalety zdejmowania szwów domu
Nasza kadra pielęgniarska oferuje rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz przykrej jazdy samochodem w korkach, całodniowej wizyty w przychodni i wyczekiwania w niekończących się kolejkach. Zabieg usunięcia szwów przeprowadzony w domu sprawdzi się doskonale zarówno w przypadku osób zapracowanych, przewlekle chorych, seniorów, jak i w rzeczywistości społecznej izolacji wywołanej pandemią.
Domowa wizyta związana ze zdjęciem nici chirurgicznych spełni także oczekiwania kobiet w ciąży. Wykonywanie zabiegów w dobrze znanym środowisku i przyjemniej atmosferze z całą pewnością redukuje napięcie oraz eliminuje prawdopodobieństwo złapania infekcji w przychodni lekarskiej. Nasze pielęgniarki stawiają sobie za cel troskę o komfort psychiczny pacjentów, dzięki czemu bez oporów możesz podzielić się z nimi wszelkimi obawami.
Z doświadczonym pracownikiem medycznym umówisz się na dowolny termin, a sama procedura zdjęcia szwów będzie mogła przebiec nawet w obrębie Twojej ulubionej kanapy. Przy zabiegu i pielęgnacji ran wykorzystujemy wyłącznie jednorazowe i sterylne materiały, gwarantujące pełne bezpieczeństwo.
Podczas zdejmowania szwów możemy też zmienić opatrunek, zrobić zastrzyk albo wykonać inną usługę pielęgniarską.
Zdejmowanie szwów u dzieci w Gdańsku, Gdyni i Sopocie
Nierzadko wizyta dziecka w przychodni lekarskiej okazuje się trudnym przeżyciem dla całej rodziny. Najmłodsi szybko się niecierpliwią, źle znoszą ból i dyskomfort, a w momencie przystąpienia do zabiegu reagują złością lub paniką.
Decydując się na wizytę domową, zarówno sobie, jak i swojemu dziecku zaoszczędzisz stresu oraz dożywotniej awersji względem gabinetów lekarskich. Podczas zabiegu odwrócisz uwagę malucha ukochanymi zabawkami lub włączysz jego ulubioną bajkę. Nasi specjaliści, chcąc nawiązać dobry kontakt z każdym dzieckiem, wyróżniają się cierpliwym, przyjaznym i spokojnym usposobieniem.
Pielęgnacja blizny po zdjęciu szwów
Całkowite wygojenie świeżej, zaczerwienionej blizny następuje dopiero po około roku. Zdrowy zrost jest z reguły biały i delikatnie połyskujący. W przypadku, jeśli w skórę wda się zakażenie lub dojdzie do jej naciągnięcia bądź wtórnego uszkodzenia, wówczas rana pozostawi po sobie tzw. bliznę przerośniętą, której bardzo widoczna forma podlega operacyjnemu zabiegowi zmniejszenia.
Chcąc uchronić swoje ciało przed nieestetycznym wybrzuszeniem skóry sprawiającym ból przy nacisku, bliznę należy pielęgnować za pomocą spożywania suplementów, maści zmiękczających czy masaży. Przez minimum roczny okres zaleca się unikać intensywnego działania promieni słonecznych i solarium.
Po usunięciu szwów operacyjnych warto raz dziennie zmiękczyć bliznę zwykłą oliwką dla dzieci, a po uzyskaniu zgody ze strony lekarza można śmiało przystąpić do subtelnych, uważnych masaży. Wskazane jest również stosowanie różnego rodzaju maści i żeli przyspieszających gojenie. Z kolei zmniejszaniu rozległych, lecz płytkich blizn służą peelingi chemiczne lub zabieg kosmetyczny tzw. dermabrazji.