Lewatywa w Gdańsku i Gdyni

Co to jest lewatywa?

Lewatywa (inaczej wlew doodbytniczy, łac. enema) jest jednym z najstarszych zabiegów medycznych zaczerpniętych z bogatej tradycji naszych przodków. Praktyka ta polega na wlewaniu płynu do jelita grubego (okrężnicy) poprzez odbyt, w celu pozbycia się mas i złogów kałowych, takich jak kamienie kałowe, dzięki pobudzeniu perystaltyki jelit.

Jaka jest geneza lewatywy?

Zabieg lewatywy stosowany był w Egipcie, Chinach oraz Indiach tysiące lat przed naszą erą. W starożytności i średniowieczu enemę wykonywano za pośrednictwem zwierzęcych pęcherzy, worków wytwarzanych ze skór, pergaminów, bambusowych rurek czy wydrążonych dyni, a wlewkę wdmuchiwano najczęściej przy pomocy ust.

Lewatywa cieszyła się szczególną popularnością w epoce nowożytnej, a zwłaszcza w okresie baroku. Metodę stosowano tak powszechnie, że XII wiek ujmuje się od czasu do czasu terminem klizomanii. Wówczas wlew doodbytniczy stał się wymaganym, codziennym rytuałem kosmetycznym o zabarwieniu niemal ekshibicjonistycznym. Do wody przeznaczonej na wlewkę dodawano rozmaitych ziół, pachnideł, alkoholi i innych płynów, a lewatywę wykonywano nawet przy użyciu pary wodnej czy dymu tytoniowego.

lewatywa w domu pacjenta

Wskazania i przeciwskazania do wykonania lewatywy

Popularność lewatywy poczęła drastycznie spadać z uwagi na intensywny postęp w dziedzinie medycyny, niemniej jednak jeszcze w II połowie XX wieku oczyszczający wlew doodbytniczy poprzedzał podawanie pacjentom rozpowszechnionej wówczas narkozy doodbytniczej.

Obecnie zabieg przeprowadza się i zaleca raczej sporadycznie, po uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą. Praktyka ta wykorzystywana jest w ściśle określonych przypadkach:

  • Dobrowolnie na salach przedporodowych bądź przed porodem w domu, mając na uwadze względy higieniczne i estetyczne
  • W celu przygotowania jelita grubego do badań lub operacji w granicach dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz układu moczowo-płciowego
  • Jako niezawodny środek przeczyszczający przy zaparciach (w ostrej postaci powodowany kamieniami kałowymi czy wywoływany stosowaniem leków opioidowych, czyli opiatów) i w sytuacji wysokiej gorączki (gdy wcześniejsza zmiana diety oraz stylu życia, a także preparaty przyjmowane drogą doustną bądź doodbytniczą nie poskutkowały)
  • Chcąc wprowadzić do organizmu substancje lecznicze, mineralne i odżywcze

Oprócz tego istnieje szereg przeciwskazań do przeprowadzenia wlewu doodbytniczego. W przypadku, jeśli cierpisz na niedrożność lub wrzodziejące zapalenie jelit, perforację jelita grubego, zrośnięcie odbytu wówczas skonsultuj się z pielęgniarką, lekarzem lub zrezygnuj z wykonywania enemy.

 

Wlew doodbytniczy jest czymś zupełnie innym niż wlew dożylny (potocznie kroplówa), który wykożystawany jest np. do odtrica alkoholowego.

Czy można samodzielnie wykonać lewatywę?

W dzisiejszych czasach półki apteczne uginają się pod ciężarem przeróżnych roztworów i zestawów do wykonywania lewatywy w warunkach domowych. Część osób zabieg wlewu doodbytniczego przeprowadza własnoręcznie, pragnąc pozbyć się tym samym uporczywych zaparć pod postacią kamieni kałowych czy zaradzić opioidowym zaburzeniom jelita wywołanym przez opiaty lub kierując się postulatami medycyny niekonwencjonalnej.

Samodzielne stosowanie tej względnie inwazyjnej metody, wydaje się być jednak ryzykowaną praktyką. Brak doświadczenia i specjalistycznej wiedzy odnośnie wykonywania lewatywy może skutkować okaleczeniem odbytu, jelit lub krocza, a nawet zignorowaniem niepokojących objawów poważnych chorób. Pod żadnym pozorem enema nie powinna być przeprowadzana przy pomocy domowych roztworów bądź bez uprzedniej konsultacji z pielęgniarką lub lekarzem.

Nieprawidłowo wykonana może wywoływać świąd, podrażnienia skóry w okolicy odbytu, a w skrajnych przypadkach zwiotczenie jelit, podrażnienie błony śluzowej.

lewatywa w domu pacjenta

Domowa pomoc medyczna w Gdańsku oraz Gdyni i Sopocie

Dobrze wiemy, że wlew doodbytniczy zyskał opinię wyjątkowo wstydliwego zabiegu, z kolei przestrzeń domowa wpływa pozytywnie na poczucie intymności i komfortu. Z tego względu już dziś możesz skorzystać z domowej opieki naszego wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego, który procedurę lewatywy przeprowadzi szybko oraz bezboleśnie. Zadzwoń i sprawdź jak szybko dojedziemy do twojego domu w Gdańsku albo w Gdyni.

Stawiamy sobie za cel dbałość o Twoje bezpieczeństwo i komfort, wykazując się niezbędną wiedzą, empatią i szerokim doświadczeniem, a także stosując jednorazowe lub sterylne przyrządy. Wszelkie obawy, z którymi się zmagasz, zostaną rozwiane dzięki troskliwemu, cierpliwemu podejściu pielęgniarki.

Wizyta naszego specjalisty w Twoim domu przebiegnie w dogodnym dla Ciebie terminie i pozwoli Ci zaoszczędzić czas, zredukować stres, jak również wyeliminować kontakt z innymi pacjentami, co jest szczególnie istotne w przypadku osób ciężko chorych, w podeszłym wieku, jak i w czasach ograniczenia publicznych kontaktów. 

Pielęgniarka wykonuje lewatywę za pomocą specjalnego drenu, który może zostać wsunięty na odpowiednią głębokość. Płyn podczas zabiegu podawany jest za pomocą dużej strzykawki- dzięki temu można dokładnie kontrolować i ilość wstrzykiwanej substancji.

W jaki sposób wykonać lewatywę? Kilka praktycznych porad

Zabieg lewatywy przebiega z reguły bezboleśnie. Dyskomfort podczas wlewu roztworu może pojawić się wówczas, jeśli pacjent cierpi na przypadłość guzków krwawniczych, czyli hemoroidy. Enemę należy przeprowadzać w pozycji leżącej, ułożywszy się na zabezpieczonej podłodze na lewym boku, z podkurczonymi kolanami. Końcówkę sprzętu do lewatywy wato posmarować oliwką lub wazeliną.

Na rynku odnajdziesz wiele odmiennych przyrządów do wykonywania wlewu doodbytniczego i to w głównej mierze od artykułu, po który sięgniesz, oraz od ilości roztworu będzie zależał czas aplikacji płynu do jelita grubego. Wlew cieczy z woreczka umieszczonego około pół metra nad ziemią może potrwać od kilku do kilkunastu minut.

Po ukończeniu aplikacji należy pozostać w bezruchu i przez chwilę utrzymać płyn w odbytnicy. Lewatywa jest praktyką, która wymaga bliskiego sąsiedztwa z toaletą, ponieważ skutkuje wypróżnieniem masy kałowej (perystaltyka jelit zostaje wówczas pobudzona). Po przeprowadzeniu zabiegu pozostaje dokładnie umyć, wyparzyć i zdezynfekować określone części wykorzystanego sprzętu.