Kiedy stosuje się zastrzyki?
Zastrzyki to jedne z najpopularniejszych zabiegów medycznych wykonywanych przez pielęgniarki i pielęgniarzy. Taka forma podania leku pozwala nie tylko na sprawne zaaplikowanie substancji, ale także na stosunkowo szybkie rozpoczęcie jego działania. Do najczęściej podawanych tą drogą roztworów należą: zastrzyk przeciwzakrzepowy, przeciwbólowy i przeciwzapalny, antybiotyki, szczepionki, hormony i leki antykoncepcyjne, a także witaminy.
Podawanie zastrzyków powinno odbywać się z zachowaniem najwyższych standardów higieny, a wszystkie używane w tym celu przyrządy muszą być jałowe i sterylne. To szczególnie ważne, ponieważ wraz z igłą do organizmu mogą przedostać się groźne dla zdrowia patogeny i drobnoustroje.
Potrzebujesz pomocy w zarobieniu zastrzyku- nie wahaj się, zadzwoń a my zjawimy się u Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe. Nasze mobilne pielęgniarki dojeżdżają do chorych w Gdańsku i Gdyni.
Jakie są rodzaje zastrzyków
W zależności od rodzaju podawanego leku, pracownik medyczny dobiera miejsce podania zastrzyku. Mając to na uwadze, wyróżnia się kilka rodzajów iniekcji: podskórną, śródskórną, dożylną i domięśniową.
- Zastrzyk podskórny polega na wprowadzeniu do tkanki łącznej roztworu lub zawiesiny izohydrycznej, lub izoosmotyczej. W tkance tej znajduje się wiele naczyń chłonnych, włosowatych naczyń krwionośnych oraz zakończeń nerwów obwodowych, dzięki czemu substancja może szybko rozprzestrzeniać się po organizmie. Najczęstszym miejscem wprowadzenia igły jest brzuch. Zobacz jak zrobić zastrzyk podskórny.
- Iniekcja śródskórna to aplikacja znacznie mniejszej ilości preparatu niż ma to miejsce w przypadku zastrzyków podskórnych. W wewnętrzną część przedramienia wstrzykuje się jedynie 0,05 do 0,1 ml roztworu. Ten typ zastrzyku często wykorzystywany jest w przypadku testów uczuleniowych.
- Zastrzyk domięśniowy to najczęściej wykonywana iniekcja. To również najpopularniejszy sposób podawania leków – dobrze ukrwione mięśnie o dużej powierzchni pozwalają na szybkie transportowanie substancji po całym organizmie, a co za tym idzie – szybkie działanie. Nieprzypadkowo wiele osób kojarzy zastrzyk w pośladek ze standardowym miejscem podania leku. Mięsień pośladkowy to jeden z największych mięśni w organizmie człowieka, właśnie dlatego zastrzyk w pośladek stanowi drogę do szybkiego działania substancji aktywnej. Zastrzyk domięśniowy jest sposobem podania wielu leków o stężeniu izotonicznym, które występują w postaci wodnej, oleistej lub w formie zawiesiny.
- Iniekcja dożylna wykonywana jest najczęściej w zgięciu łokcia, nadgarstka lub po grzbietowej stronie dłoni. Zabieg polega na aplikacji igły w światło żyły i wprowadzeniu roztworu. Aby ułatwić i usprawnić podawanie leków – szczególnie w przypadku pacjentów przebywających w szpitalach lub leżących w domowym łóżku – podczas iniekcji dożylnej zakłada się wenflon. Umożliwia on stały dostęp do żyły i podawanie leku bez potrzeby ponownego wkłuwania się. Decyzję o założeniu wenflonu podejmuje się w przypadku osób wymagających długiego leczenia i podawania znacznej ilości leków. Innym sposobem dożylnej podaży leków są kroplówki.
Zastrzyki w domu - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Wykonywanie iniekcji w warunkach domowych nie powinno odbiegać od standardów obowiązujących w placówkach medycznych. Samodzielne podejmowanie prób wykonania zastrzyku domięśniowego czy podskórnego, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zakażenia i rozwoju infekcji, dlatego ważne jest, aby iniekcję wykonała osoba doświadczona i posiadająca odpowiednie kwalifikacje.
Drugą stroną medalu jest kwestia techniczna wykonywania zastrzyku. Choć mogłoby się wydawać, że wbicie igły nie jest niczym trudnym – w końcu pielęgniarki i pielęgniarze robią to bez zastanowienia – to tylko pozory. Inaczej wykonuje się zastrzyk w pośladek, a inaczej w ramię – ważną różnicą jest m.in. kąt podania preparatu, czy elementy takie jak wykonanie próby aspirowania. Podczas podawania zastrzyku domięśniowego igłę wprowadza się na naciągniętą skórę pod kątem 90°, natomiast w przypadku zastrzyku podskórnego umieszczana jest w utworzonym wzgórku skórnym pod kątem 45-90°. Jeszcze inaczej podaje się zastrzyki śródskórne – niewielka ilość roztworu wprowadzana jest w tkankę pod kątem zaledwie 5-10°.
W pracy często spotykamy się z pacjentami, którzy przebyli leczenie ambulatoryjne i wymagają kontynuacji leczenia poza szpitalem. Jednym z najpopularniejszych zleceń, z jakimi przychodzi nam się mierzyć w kontakcie z osobami po leczeniu szpitalnym, jest wykonanie zastrzyku przeciwzakrzepowego. To standardowy i zalecany pacjentom sposób profilaktyki powstawania skrzeplin w naczyniach krwionośnych. Jeśli lekarz podczas pobytu w szpitalu stwierdził chorobę zakrzepowo-zatorową lub pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby, nie należy się uchylać od przyjmowania leków. Powikłania schorzenia mogą być długotrwałe, kosztowne i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Zastrzyk przeciwzakrzepowy – podawany najczęściej w powłoki brzuszne – stanowi najprostszy sposób ochrony przed zakrzepicą
Zastrzyki dla dziecka w domu
Wykonanie zastrzyku w pośladek lub w powłoki skórne budzi strach nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród dzieci. Wyprawa do szpitala lub przychodni na zastrzyk jest dla małego pacjenta wydarzeniem niezwykle stresującym. Musi pojawić się w nowym, nieznanym i nieprzyjaznym środowisku, gdzie pielęgniarka lub pielęgniarz wbiją igłę w ramię. Nawet najodważniejszy mały pacjent mógłby się wystraszyć.
Aby oszczędzić dzieciom – i ich rodzicom – zachodu i niepotrzebnych nerwów, oferujemy wykonanie zastrzyku w domu. To przestrzeń dobrze znana dziecku – czuje się w niej najbezpieczniej. Skorzystanie z domowego zastrzyku, wykonanego przez wykwalifikowanego pracownika medycznego, pozwoli przenieść szpitalną jakość w domowe zacisze. Wizyta domowa jest sposobem na szybką iniekcję w komfortowych warunkach.
Gwarantujemy błyskawiczny dojazd na terenie Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia i Sopot.)