Stawianie baniek w Gdańsku i Gdyni

Walka z infekcją. Jak działają bańki lekarskie?

Zabieg stawiania baniek lekarskich jest tradycyjną, powszechnie znaną fizjologiczną metodą leczniczą. Procedurę tę w chińskich praktykach naturoterapeutycznych stosuje się od około trzech tysięcy lat. Po bańki lekarskie sięgali już starożytni Grecy i Egipcjanie oraz cenieni medycy arabscy, a ich działanie badał i opisywał nie kto inny, jak sam „ojciec medycyny” – Hipokrates.

Istotne wzmianki o rzeczonej metodzie pojawiły się również w pierwszej polskiej publikacji lekarskiej zatytułowanej Zielnik czyli Herbarz z 1534r. Współcześnie w dziedzinie medycyny konwencjonalnej upełnomocnione do stawiania baniek są pielęgniarki, które – bez zgody lekarza – na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia mogą przeprowadzać ten zabieg.

Zadzwoń i umów wizytę w twoim domu w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot).

Jak działają bańki lekarskie? Problematyka terapii próżniowej

W Polsce do połowy XX wieku bańki lekarskie stosowano przy kuracji chorób układu oddechowego. Zważywszy na rosnące przekonanie o skuteczności praktyk, opartych na założeniach medycyny naturalnej, metoda ta przeżywa obecnie swoisty renesans.

Zabieg stawiania na ciele pacjenta baniek lekarskich ma na celu aktywowanie układu odpornościowego (immunologicznego) do walki z mikro-urazami podskórnymi ,powstałymi w momencie „wessania” skóry do bańki pozbawionej tlenu. Wykształca się niej bowiem podciśnienie (o wartości od 0,2 do 0,8 atmosfery), wskutek którego pękają drobne naczynia krwionośne, co z kolei wywołuje wynaczynienie krwi, czyli wykwit siniaka lub zaczerwienienie.

Układ immunologiczny uznaje wylew podskórny krwi za obce białko, dzięki czemu następuje reakcja obronna organizmu, zwalczająca dodatkowo stan zapalny spowodowany infekcją. Zwiększa się stężenie przeciwciał we krwi (tzw. autohemoterapia), które – nie odnajdując patogenów w miejscach mikro-urazów – przystępują do ataku na infekcję przebiegającą opodal.

Poza tym praktyka stawiania baniek lekarskich wpływa znacząco na receptory nerwowe i rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, co doprowadza do pobudzenia przepływu krwi w narządach oraz lepszego dotlenienia organizmu.

W zakładce pomoc pielęgniarska znajda Państwo pełen zakres ofertowych przez nas usług pielęgniarskich.

Wskazania i przeciwskazania do stawiania baniek lekarskich

Zasadniczo stawianie baniek lekarskich służy leczeniu chorób ogólnoustrojowych oraz infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Ponadto zabieg sprawdza się w neurologii, ortopedii, a także przy kuracji szeregu zespołów bólowych.

Bańki lekarskie mogą być z powodzeniem stosowane w przypadku:

  • Zapalenia płuc
  • Zapalenia krtani
  • Zapalenia oskrzeli
  • Zapalenia gardła
  • Grypy
  • Przeziębienia, kataru
  • Zespołów przeciążeniowych
  • Urazów sportowych
  • RZS i choroby zwyrodnieniowej stawów
Zabieg ten może również wpłynąć pozytywnie na schorzenia, takie jak:
 
  • Astma oskrzelow
  • Choroby układu kostno-stawowego
  • Schorzenia układu krążenia
  • Zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego
  • Choroby układu nerwowego.
Naczelną zaletą rozwiązania jest niewielka suma przeciwskazań. Zabieg stawiania baniek lekarskich nie jest ograniczony wiekiem pacjenta. Nie szkodzi również ciężarnym kobietom, pod warunkiem, że bańki nie są umieszczane bezpośrednio na ich brzuchu.
 
Wśród przeciwskazań do wykorzystywania metody znajdują się:

  • Wysoka gorączka
  • Łuszczyca skóry grzbietu
  • Choroby zachodzące z wysypką
  • Zmiany skórne, rany, rozległe blizny, obrzęki, owrzodzenia, pęcherze i zmiany ropne w miejscach stawiania baniek
  • Choroby autoimmunologiczne
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Zespół Sjörgena
  • Toczeń układowy
 
stawianie baniek lekarskich

Jakie są rodzaje baniek lekarskich?

Należy wskazać, że wyróżniamy trzy odmienne rodzaje baniek lekarskich:

1. Bańki szklane stawiane są „na gorąco” po uprzednim ogrzaniu podpalonym wacikiem, umoczonym w denaturacie. Rozgrzane bańki w zetknięciu z ciałem pacjenta obniżają swoją temperaturę, dzięki czemu powstaje podciśnienie zasysające skórę do środka przyrządów. 

Zastosowanie baniek szklanych wymaga od osoby wykonującej zabieg sporej wiedzy i doświadczenia, ponieważ ich nieprawidłowe użycie może skutkować poparzeniem skóry.

2. Bańki próżniowe (bezogniowe) dysponują wbudowanym zaworem zasysającym powietrze za pośrednictwem specjalnej pompki. Zalecane są osobom w podeszłym wieku oraz młodszym dzieciom z uwagi na możliwość kontroli powstającego ciśnienia. 

Bańki bezogniowe to przyrządy o ułatwionej obsłudze, a ich stosowanie nie grozi poparzeniem skóry pacjenta.

3. Bańki gumowe (chińskie) to bańki próżniowe. Próżnia powstaje tutaj dzięki ściskaniu gumowych baniek, umieszczonych na ciele pacjenta. 

Bańki chińskie sprawdzają się znakomicie jako przyrządy do masażu całego ciała i przy miejscowej terapii bólowej.

Czy bańki lekarskie można stawiać samodzielnie?

Wprawdzie zabieg stawiania baniek próżniowych i gumowych nie przynależy do praktyk lekarskich o podwyższonym stopniu ryzyka, jednak chcąc spróbować tej metody na własnej skórze, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Z domowej opieki naszego wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego możesz skorzystać już dziś.

Dzięki swojej ogromnej wiedzy i szerokiemu doświadczeniu, zadbamy o najwyższą jakość wykonywanej usługi, jak również o Twoje bezpieczeństwo, korzystając ze sterylnych przyrządów.

Domowe zacisze wpłynie pozytywnie na redukcję stresu wywołanego faktem zabiegu oraz pozwoli Ci skutecznie ograniczyć bezpośredni kontakt z innymi pacjentami.

Jak prawidłowo stawiać bańki lekarskie? Krótki poradnik

Nasza pielęgniarka zatroszczy się o odpowiednie natłuszczenie Twojej skóry i – jeśli zajdzie konieczność – o usunięcie zawadzającego owłosienia. Następnie przyłoży rozgrzaną bańkę lekarską do wybranego miejsca na ciele, czekając aż nastąpi zassanie skóry do wnętrza przyrządu lub, w przypadku bańki próżniowej, posłuży się pompką. Następnie okryje Cię ciepłym kocem i po około 15 minutach zdejmie bańki, lekko uciskając skórę dookoła nich.

W momencie, gdy podczas trwania zabiegu poczujesz ból, koniecznie poinformuj o tym naszego specjalistę, który natychmiast przerwie procedurę. Wykwity na Twoim ciele powinny pojawić się natychmiast po usunięciu baniek oraz zniknąć w przeciągu tygodnia. Po ukończonym zabiegu pacjent powinien odczuwać ciepło i efekt rozciągania.

Baniek lekarskich nie należy umieszczać w obrębie dużych naczyń krwionośnych, serca oraz na piersiach. Stawia się je wzdłuż kręgosłupa w celu zwalczenia nerwobóli, w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej w przypadku rwy kulszowej i na klatce piersiowej bądź na plecach, jeśli ma się do czynienia z przeziębieniem, grypą lub zapaleniem płuc.

Plecamy lekturę bloga wlewy-dożylne.pl