Cewnikowanie pęcherza moczowego Gdańsk i Gdynia

Kiedy cewnikować i w jakim celu?

Jako pracownicy ochrony zdrowia jesteśmy świadomi, jak dużą ingerencją w intymność człowieka jest cewnikowanie, dlatego każdorazowo przykładamy szczególną uwagę do poprawnego wykonania zabiegu, kładąc na piedestale komfort i samopoczucie pacjenta.

Wydalanie moczu jest procesem, podczas którego z organizmu usuwany jest nie tylko nadmiar wody, ale również zbędne i szkodliwe metabolity oraz elektrolity. Zakładanie cewnika urologicznego to ważny – z punktu medycznego – zabieg. Stosuje się go w celach diagnostycznych, ponieważ umożliwia kontrolę ilości wydalanego moczu i pomaga w dokładnej jego ocenie. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie cewnikowania. Innymi wskazaniami do założenia są m.in. zatrzymanie moczuniemożność samodzielnego wydalania, ogólny ciężki stan pacjenta czy chemioterapia dopęcherzowa stosowana podczas leczenia nowotworów układu moczowego.

Oferujemy domowe cewnikowanie pęcherza w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Jak przebiega cewnikowanie?

Cewnik urologiczny to nic innego jak plastikowa bądź gumowa rurka wprowadzana przez cewkę moczową do pęcherza moczowego. Jedną z najpopularniejszych form jest cewnik Foleya wyposażony w balonik napełniony roztworem gliceryny. To proste urządzenie, posiadające dwa lub trzyotwory boczne (odpowiednio cewnik dwu- lub trójdrożny).

Dawniej cewnikowanie budziło wśród pacjentów strach i kojarzone było z wizją ogromnego bólu. Na szczęście te czasy już dawno minęły. Dziś – dzięki postępowi w medycynie i zmianie podejścia do pacjenta – zakładanie cewnika nie jest już tak bolesne. W naszej pracy postępujemy według najwyższych standardów współczesnego pielęgniarstwa, dlatego poszanowanie intymności i zapewnienie komfortu pacjentowi jest dla nas szczególnie ważne.

Wymiana cewnika w domu nie odbiega od tej przeprowadzanej w szpitalu lub innej placówce medycznej. Choć cewnikowanie nie jest zabiegiem sterylnym, zalicza się do tzw. czynności czystych. Oznacza to, że należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o higienę, aby nie rozwinęło się zakażenie układu moczowego (ZUM). Zakładanie cewnika urologicznego należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia i odkażenia ujścia i okolic cewki moczowej specjalnym płynem dezynfekującym. Następnie – w celu zmniejszenia bólu i dyskomfortu – do cewki wprowadza się żel ze środkiem znieczulającym, np. lignokainą. Oprócz efektu znieczulenia konsystencja żelu pozwala łatwo wprowadzić cewnik. W przypadku cewnika Foleya balonik napełnia się roztworem gliceryny. Ma to za zadanie uniemożliwić wypadanie cewnika oraz utrzymać prawidłowe ciśnienie w pęcherzu.

cewnikowanie pęcherza moczowego

Jak sobie radzić z cewnikiem w domu?

Założenie cewnika urologicznego – choć niesie za sobą bezsprzeczne korzyści – zwiększa również ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak zakażenie układu moczowego (ZUM), ostra infekcja dróg moczowych, zapalenie najądrza czy krwiomocz. Lista możliwych skutków ubocznych jest długa i brzmi groźnie, jednak warto mieć świadomość, jakie jest pochodzenie wszelkich infekcji dróg moczowych.

Najczęściej (poza mechanicznym uszkodzeniem spowodowanym niewłaściwą aplikacją cewnika) przyczyną powikłań jest nieodpowiednia higiena w czasie aplikacji. Jako doświadczony zespół podczas zakładania cewnika urologicznego zachowujemy najwyższe standardy higieny, używamy jałowych przyrządów, a także dokładnie dezynfekujemy zarówno rękawiczki, jak i okolice genitaliów.

Problemem, na jaki trafia wielu pacjentów, jest nieumiejętność obchodzenia się z cewnikiem.  Stąd pojawia się pytanie – jak więc zadbać o cewnik urologiczny?

  • Przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych należy założyć i zdezynfekować rękawiczki
  • Końcówkę worka i cewnik trzeba każdorazowo dezynfekować
  • Ważne jest codzienne dbanie o higienę okolic ujścia cewki moczowej, genitaliów oraz odbytu poprzez dokładne umycie wodą
  • Dwa razy dziennie należy przemyć lub zdezynfekować ujście cewki moczowej
  • Dużo pić. Pacjenci mający trudności w przyjmowani płynów powinni otrzymywać kroplówki.

Zalety cewnikowania pęcherza w domu

Zakładanie i zmiana cewnika urologicznego jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, które znacząco ingerują w intymność pacjenta i mogą powodować dyskomfort fizyczny i psychiczny. Jakie korzyści płyną z korzystania z usług pielęgniarskich w domowym zaciszu?

  • Pacjent przebywając w domu, czuje się bardziej komfortowo – jest w przestrzeni, którą zna, wśród bliskich osób. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych w domowym zaciszu nie wywołuje dodatkowego stresu związanego z wizytą w szpitalu
  • Cewnikowanie wykonane przez profesjonalną pielęgniarkę lub pielęgniarza jest tak samo bezpieczne w warunkach domowych, jak w szpitalnych
  • Wizyta w szpitalu wiąże się z przebywaniem w specyficznym środowisku, pełnym szpitalnych drobnoustrojów, co zwiększa ryzyko infekcji (często niezwiązanych z układem moczowym)
  • Transport osoby leżącej do szpitala jest logistycznym przedsięwzięciem, które wymaga dużego zaangażowania opiekunów – usługa wykonana w domu eliminuje ten problem
cewnikowanie pęcherza moczowego

Wymiana cewnika w domu w Gdańsku i Gdyni

Samodzielna wymiana cewnika jest ryzykowna, a niepoprawne wykonanie czynności niesie za sobą nie tylko możliwość zakażenia układu moczowego (ZUM), ale również ryzyko uszkodzenia cewki moczowej. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy wymiany cewnika w domu daje gwarancję poprawnego wykonania cewnikowania.

Nie ma jednej prostej reguły, jak często powinna być przeprowadzona wymiana cewnika w domu. W zależności od materiału, z jakiego wykonany został cewnik, zaleceń producenta i oceny stanu moczu, okres, po którym zabieg należy powtórzyć się różni. Niektórzy producenci zalecają wymianę cewnika co kilka dni, inni co 2-4 tygodnie, a jeszcze inni nawet co 3 miesiące. Oczywiście zalecenia te obowiązują jedynie w sytuacji, kiedy cewnik nie został przez pacjenta wyrwany, a także stan moczu i jego ilość jest prawidłowa.

Kliknij i zobacz co na temat cewnikowania pęcherza moczowego piszą inni.

W razie problemów z oddawaniem moczu zadzwoń do nas. Jeżeli mieszkasz w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to szybko przyjedziemy z pomocą do Ciebie do domu.