Sonda pokarmowa | Gdańsk i Gdynia

Czym jest sonda pokarmowa?

Karmienie przez sondę pokarmową to rozwiązanie dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie samodzielne przyjmować pokarmów. Sonda znajduje jednak zastosowanie nie tylko w celach leczniczych, ale również diagnostycznych.

Sonda pokarmowa – inaczej zagłębnik – to cienki i długi, giętki dren wykonany z plastiku lub silikonu. Zagłębnik wprowadza się do organizmu przez jamę nosową lub – w szczególnych przypadkach – przez jamę ustną, do żołądka lub jelit. Założenie jej jest zabiegiem bezpiecznym, jednak wymaga ogromnej precyzji, dlatego zaleca się korzystanie z profesjonalnych usług medycznych, aniżeli zdecydowanie się na samodzielną aplikację.

Jeżeli ty lub bliska Ci osoba macie problem z przyjmowanie przywiania to zadzwoń do nas. Wspólnie ustalimy czy w Twoim przypadku potrzeba jest sonda pokarmowa. Dojedziemy i założymy zgłębnik żołądkowy pod każdym adresem w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot). Skontaktuj się z nami również, jeżeli mieszkasz poza Trójmiastem- postaramy się pomóc.    

Jakie są wskazania do założenia sondy pokarmowej?

Decyzja o założeniu sondy pokarmowej – jelitowej lub żołądkowej – może mieć podłoże diagnostyczne. Dzięki zastosowaniu sondy nosowo-żołądkowej, możliwa jest ocena czynności wydzielniczych żołądka (w szczególności kwasu solnego), czy kontrola przebiegu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Sonda nosowo-jelitowa może służyć pobraniu zawartości jelita lub tkanki jelita do badań laboratoryjnych, a także do usunięcia płynów z jelita cienkiego.

Najczęściej jednak predyktorem założenia sondy jest konieczność podawania pokarmów. Zabieg ten stosuje się u pacjentów, którzy z różnych przyczyn cierpią z powodu niemożności przełykania i przyjmowania posiłków. Są to osoby borykające się z zaburzeniami połykania, chorobami o podłożu psychicznym (np. jadłowstrętem), a także pacjenci cierpiący na powikłania po chemio- lub radioterapii. Zastosowanie sondy pozwala także na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nudności i wymiotów.

sonda pokarmowa

Czym różni się sonda żołądkowa od jelitowej?

Sonda nosowo-żołądkowa i sonda nosowo-jelitowa mają podobną budowę z tą różnicą, że sonda nosowo-jelitowa jest dłuższa. Najczęściej wykonuje się je z silikonu lub z medycznego tworzywa sztucznego. Dren, który zostaje umieszczony w przewodzie pokarmowym pacjenta – niezależnie od rodzaju i materiału, z jakiego został wykonany – musi być sterylny. Zachowanie najwyższych standardów higieny pozwala zminimalizować ryzyko infekcji.

Sondy różnią się między sobą rozmiarem – mają różną długość i średnicę. To, jaki jej rodzaj i rozmiar jest odpowiedni dla pacjenta, określa personel medyczny. Dobierając pasujący model, zawsze kierujemy się przesłankami medycznymi oraz dobrem i komfortem kuracjusza. Innymi, istotnymi przy doborze zarówno sondy nosowo-żołądkowej, jak i sondy nosowo-jelitowej wskaźnikami, są wiek i budowa ciała pacjenta.

Jak zakłada się sondę pokarmową?

Jak już wspomnieliśmy, sondę zależy aplikować z zachowaniem szczególnej ostrożności i z dbałością o najwyższy poziom higieny. Podczas zakładania sondy pokarmowej, pacjent powinien być ułożony w pozycji półsiedzącej lub siedzącej.

Przed wprowadzeniem, jej końcówkę smaruje się żelem znieczulającym. Ma to za zadanie zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Sondę wprowadza się delikatnym ruchem obrotowym przez nozdrze – należy aplikować dren przez oba nozdrza naprzemiennie. Ten sposób zapobiega się powstawaniu otarć i stanów zapalnych. Pacjent powinien rozpocząć przełykanie śliny, kiedy znajdzie się ona na wysokości gardła – pozwala to na umieszczenie aparatury w przełyku.

Jeśli sonda wprowadzona została prawidłowo, powinna odessać niewielką ilość wydzieliny z żołądka. Każdorazowo, przed rozpoczęciem karmienia, należy się upewnić, czy dren jest poprawnie umiejscowiony – wskazuje na to odpowiedni znacznik.

O dreny należy dbać oraz wymieniać je regularnie. Sonda nosowo-żołądkowa powinna być użytkowana dłużej nie niż 2 miesiące, natomiast sonda nosowo-jelitowa – 6 do 8 tygodni.

sonda pokarmowa

Jak karmić przez sondę żołądkową?

Wszystkie posiłki podawane pacjentowi muszą być odpowiednio rozdrobnione – w tym celu najlepiej sprawdzi się porządny blender. Inną możliwością są gotowe preparaty do karmienia przez sondę. Przed podaniem posiłek należy podgrzać do temperatury 30° Celsjusza, a pacjenta ułożyć w pozycji półsiedzącej.

Karmienie jest czasochłonnym procesem, dlatego należy wyposażyć się w duże pokłady cierpliwości. Pożywienie powinno być podawane pacjentowi 5-7 razy dziennie, a jednorazowo należy zaaplikować nie więcej niż 200-300 ml płynów. Ostatecznie jednak o częstotliwości posiłków i ilości podawanego pokarmu powinien decydować lekarz. Karmienie odbywa się bezpośrednio do sondy za pomocą dużej strzykawki, a po każdorazowym zakończeniu aplikowania posiłku, dren należy przepłukać letnią wodą. Pacjent powinien pozostać w pozycji półsiedzącej przez 30 minut po zakończeniu karmienia.

Dlaczego warto założyć sondę żołądkową w domu?

Moment, w którym zapada decyzja o konieczności aplikacji sondy, nie jest łatwy, ani dla pacjenta, ani dla jego najbliższych i może budzić skrajne emocje – od ulgi, przez smutek, aż po bezsilność. Możemy jedynie domyślać się, jak trudnym przeżyciem jest założenie sondy nosowo-żołądkowej. Przyświecająca nam misja każe nieść pomoc w każdej sytuacji, dlatego z pełnym profesjonalizmem wspomożemy zarówno kuracjusza, jak i jego rodzinę w stawianiu pierwszych kroków w nowym etapie życia.

Założenie sondy żołądkowej w domu jest dla większości pacjentów bardziej komfortowe niż wizyta w placówce ochrony zdrowia. Niweluje wynikający z przedsięwzięcia stres oraz pomaga się rozluźnić – w końcu człowiek najbardziej swobodnie czuje się we własnym domu – co jest szczególnie ważne podczas zakładania sondy.

Sonda nosowo-żołądkowa to również wsparcie dla osób opiekujących się pacjentem. Ułatwia karmienie i daje pewność, że bliska osoba otrzyma wszystkie potrzebne składniki odżywcze, bez których organizm nie jest w stanie funkcjonować. W niektórych przypadkach, pomimo założenia sondy żołądkowej konieczne może być podawanie wlewów dożylnych.