Kompleksowa opieka nad chorym na COVID-19

Wielu pacjentów, dla których wynik testu na obecność wirusa SARS‑CoV‑2 w organizmie okazuje się pozytywny, doświadcza wyłącznie łagodnych objawów choroby COVID-19. Z uwagi na usiłowanie zachowania dystansu społecznego (przerwanie łańcucha zakażeń i nie blokowanie systemu ochrony zdrowia) większość chorych jest kierowana do domów, aby samodzielnie leczyć zakażenie zgodnie ze wskazaniami lekarza specjalisty.

Brak konieczności poddania pacjenta hospitalizacji skutkuje przymusem domowej izolacji, co wiąże się z szeregiem niedogodności, wymaga sporych zasobów wiedzy. Zalecenie podjęcia samodzielnej kuracji może spotkać również Ciebie, dlatego już dziś zapoznaj się z ofertą naszego wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego, który wesprze Ciebie oraz Twoją rodzinę w mozolnej walce z chorobą.

Nie musisz się martwić, jeżeli ty lub ktoś z twoich balickich zachował na COVID-19. Pomożemy wam wygrać z chorobą. Nasze mobilne pielęgniarki dojadą do każdego pacjenta w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Łagodne symptomy. Komu możemy pomóc?

Zakażenie wirusem SARS‑CoV‑2 zazwyczaj przebiega w sposób łagodny u pacjentów, którzy nie cierpią na żadną z chorób współistniejących, narażających chorego na zwiększone niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań. Względnie bezpieczne są osoby bez zaburzeń kardiologicznych, pulmonologicznych bądź odpornościowych, jak również te niefigurujące w grupie ryzyka ze względu na schorzenia przewlekłe czy przebyte nowotwory.

Łagodne objawy koronawirusa obejmują przede wszystkim symptomy infekcji górnych dróg oddechowych. Zakażenie wirusem mogą sygnalizować:

 • Gorączka (powyżej 37,4° C)
 • Kaszel
 • Zmęczenie,ogólne osłabienie
 • Brak apetytu
 • Utrata smaku lub węchu
 • Zwiększona męczliwość
 • Ból mięśni
 • Ból gardła
 • Ból głowy
 • Biegunka, wymioty
 • Zapalenie spojówek
 • Wysypka na skórze bądź przebarwienia palców u rąk oraz stóp

Rzeczone objawy nie wykraczają istotnie poza dyskomfort powodowany przeziębieniem. Pamiętaj jednak, aby nie ignorować komunikatów, które wysyła Twoje ciało. W przypadku złego samopoczucia koniecznie wykonaj test w kierunku COVID-19.

W sytuacji, gdy wynik okaże się pozytywny, zwróć się o pomoc do wyspecjalizowanego zespołu, który odpowiednio zadba o Twój powrót do zdrowia oraz o bezpieczeństwo i komfort w związku z przebywaniem w izolacji w warunkach domowych.

Symptomami wykluczającymi możliwość objęcia pacjenta domową opieką są duszności lub trudności w oddychaniu, a także obecność flegmy bądź krwioplucia.

Choruję na koronawirusa… i co dalej?

Po uzyskaniu przez pacjenta pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, lekarz  wypisuje zwolnienie lekarskie i/lub zamieszcza właściwą informację w systemie gabinet.gov.pl. Zawiadomienie dociera wówczas do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie sanepid przystępuje do procedury mającej na celu ustalić m.in. listę osób, z którymi chory w niedawnym czasie utrzymywał bezpośredni kontakt.

Termin zakończenia izolacji uwarunkowany jest przebiegiem zakażenia, a odosobnienie chorego służy odciążeniu placówek opieki zdrowotnej. Pacjent zmagający się z chorobą pod żadnym pozorem nie może opuszczać mieszkania, a także pozostawać w fizycznym kontakcie
z pozostałymi domownikami. Lokatorzy domu chorego również objęci są ścisłą kwarantanną, bez możliwości wyjścia poza mieszkanie – nawet w celu zaopatrzenia się w konieczne zakupy

Wizyty domowe u chorych na COVID-19 w Gdańsku i Gdyni oraz Sopocie

W przypadku, jeśli bliscy chorego są osobami zatrudnionymi, wówczas powinny one złożyć stosowne oświadczenie o przebywaniu w izolacji u swojego pracodawcy, który może potencjalnie zweryfikować tę informację. Takie zawiadomienie umożliwi organizację pracy zdalnej lub będzie przesłanką dla wypłacenia zasiłku chorobowego.

Łagodne objawy koronawirusa leczy się podobnymi środkami zaradczymi, co symptomy innych infekcji dróg oddechowych. Z kolei izolacja wymaga od pacjentów ogromnej samodyscypliny, reorganizacji stylu życia i przestrzegania wielu restrykcyjnych zaleceń. Chcąc ulżyć sobie w ciężkich chwilach rekonwalescencji, można z powodzeniem zasięgnąć wsparcia profesjonalnego personelu medycznego, który skutecznie pomoże odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie zwlekaj- skontaktuj się z naszą pielęgniarką, która zaproponuje Ci pomoc. Działamy w na terenie Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot), ale w miarę możliwości postaramy się dojechać również do Rumi, Redy lub Wejherowa.

Zakres usług pielęgniarskich dla chorych na COVID-19

W trakcie przebiegu opieki domowej zaleca się utrzymywanie stałego kontaktu z pielęgniarką, lekarzem lub personelem służb sanitarnych (tzw. sanepid). Fachowa pomoc oferowana przez nasz zespół obejmuje kompleksowe monitorowanie stanu zdrowia, za pośrednictwem codziennego pomiaru temperatury, ciśnienia i saturacji krwi oraz oceny stopnia nasilenia pozostałych objawów.

Specjalista zadba o pełen proces Twojego leczenia. Zatroszczy się o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym przebywasz, dezynfekcję powierzchni i konkretnych przedmiotów codziennego użytku, a także udzieli porady w kwestii bezpiecznego poruszania się po domu, w celu spełniania potrzeb fizjologicznych.

W trosce o zdrowie własne i domowników Twoja domowa pielęgniarka COVIDowa zachowa minimalny bezpieczny dystans oraz zostanie wyposażona w środki ochony indywidualnej, takie jak maseczki jednorazowe, rękawiczki ochronne, preparaty myjące i dezynfekujące. Otrzymasz od mniej zastrzyki oraz kroplówkizgodnie z indywidualnym paleniem leczenia. W razie potrzeby pielęgniarka skonfiguruje i przeszkoli Cię z obsługi koncentratora tlenu lub założy cewnik moczowy. Kliknij w następujący link, jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat profesjonalnego leczenia łagodnego przebiegu COVID-19 w domu.

Poza tym pracownik medyczny stanie na straży regularnych, lekkostrawnych posiłków oraz optymalnego nawodnienia, co szczególnie istotne w przypadku większości zakażeń. Wytrwa przy Tobie do momentu całkowitego ustąpienia objawów. Nie zwle

W co warto zaopatrzyć się na wypadek izolacji?

Na wypadek przymusowego odosobnienia warto zgromadzić zapasy pełnowartościowej żywności o długim terminie ważności oraz środki higieniczne, takie jak chusteczki, papier toaletowy czy ręczniki papierowe.

Niezbędne artykuły, o których nie sposób zapomnieć, to również detergenty oraz preparaty dezynfekujące i myjące w płynie, żelu bądź mydle. Warto postarać się również o zakup dodatkowej pościeli, ręczników, piżamy, ścierek czy worków na śmieci. Ponadto należy zaopatrzyć się w leki przeciwgorączkowe, na kaszel, witaminy (takie jak witamina C lub cynk) oraz termometr, pulsoksymetr i ciśnieniomierz.